»

Apr 03 2017

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ ( ΜΑΙΝΑΛΟ – ΤΡΙΠΟΛΗ)

Την Παρασκευή 17 Μαρτίου 2017 με τη συμμετοχή της Α΄ και Β΄ τάξης πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη του σχολείου μας στο νομό Αρκαδίας.  Οι δύο επιλεγμένοι προορισμοί ήταν το χιονοδρομικό κέντρο του Μαινάλου και η πρωτεύουσα του νομού, η ιστορική Τρίπολη. Η εξόρμησή μας αυτή έγινε στα πλαίσια των μαθημάτων της Γεωγραφίας και της Ιστορίας.

Η εκδρομή οργώθηκε από τον διευθυντή του σχολείου μας κ. Γεώργιο Νανόπουλο (Φυσικό), ενώ ως συνοδοί συμμετείχαν οι καθηγητές: κ. Γεώργιος Πανταζής (Φυσικός), κα Μπάκουλη Μαργαρίτα (Φυσικός), κα Παπαντωνίου Γεωργία (Φιλόλογος), κα Θεοδωράτου Ευγενία (Φιλόλογος) και κα Αντωνοπούλου Κυριακούλα (Μαθηματικός).

Εξορμώντας από το χώρο του σχολείου…
φτάσαμε γύρω στις 10.30 στο εντυπωσιακό χιονοδρομικό κέντρο του Μαίναλου. Το πανύψηλο βουνό,  βασίλειο του αρχαίου θεού Πάνα, με τις δεκάδες κορυφές, τις βαθιές χαράδρες και το εντυπωσιακό ανάγλυφο  πραγματικά μας άφησε άφωνους! Μια κατάφυτη χιονισμένη πλαγιά από έλατα έκανε τους περισσότερους από τους μαθητές να δοκιμάσουν τις αντοχές τους στην ορεινή πεζοπορία . Οι λιγότερο τολμηροί αρκέστηκαν στο να απολαύσουν το χιονοπόλεμο με τους φίλους τους αλλά και να επιδοθούν σε ιδιαίτερες δημιουργίες με «πρώτη ύλη» το χιόνι. Ήταν μια εμπειρία που σίγουρα θα μας μείνει αξέχαστη!

Κατά το μεσημεράκι λίγο πριν το Λεβίδι κάναμε μια στάση για φαγητό. Ο χώρος που μας υποδέχτηκε , ζεστός και ιδιαίτερα προσεγμένος, μας θύμισε αίθουσα δεξιώσεων για γαμήλιο τραπέζι! Τα γέλια και οι συνομιλίες των μαθητών γέμισαν πληθωρικά  την ευρύχωρη αίθουσα κι η αίσθηση της κοινότητας , που μας χαρακτηρίζει ως Έλληνες,  ζέστανε αμέσως την ατμόσφαιρα. Τα παιδιά απόλαυσαν τα νόστιμα πιάτα αλλά και τη συντροφιά των αγαπημένων τους φίλων.

Τελευταίος σταθμός της εκδρομής μας (γύρω στις 3.00 το μεσημέρι) ήταν η ιστορική Τρίπολη. Το άγαλμα του Γέρου του Μοριά στο κέντρο της πλατείας Άρεως με τα οστά του θρυλικού ήρωα στη βάση του μας υποδέχτηκε, για να μας θυμίσει τι μπορούμε να καταφέρουμε ως λαός όταν ομονοούμε και ξέρουμε να συγχωράμε. Τα παιδιά έμαθαν για τις ιστορικές συνθήκες κάτω από τις οποίες παραδόθηκε η Τριπολιτσά στον ελληνικό στρατό το 1821 και θαύμασαν για ακόμη μια φορά την στρατιωτική ιδιοφυϊα του Κολοκοτρώνη . Στη συνέχεια απόλαυσαν μικρούς περιπάτους στους γύρω χώρους αλλά και πάσης φύσεως παιχνίδια στο κέντρο της ευρύχωρης πλατείας.

Με το νου και την ψυχή γεμάτο όμορφες εικόνες και αξέχαστες εμπειρίες πήραμε το δρόμο της επιστροφής για να φτάσουμε στις 4.30 για στην πόλη μας. Η επιστροφή στο αστικό περιβάλλον της Κορίνθου μας έκανε να νοσταλγήσουμε από την πρώτη στιγμή τον πεντακάθαρο αέρα και τις ομορφιές του βουνού και να ευχηθούμε και για άλλες παρόμοιες εξορμήσεις στην αγκαλιά της μητέρας Φύσης?