Monthly Archive: April 2020

Apr 29 2020

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1Η ΜΑΙΟΥ

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 1η Μαΐου δεν θα πραγματοποιηθούν τα μαθήματα μέσω webex.

Tο πρόγραμμα της επόμενης εβδομάδας θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα μας.

Καλή Πρωτομαγιά!🌼🌻🌸

Apr 26 2020

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΠΟ 27/4/2020

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Από αύριο 27 Απριλίου εμπλουτίζεται το πρόγραμμα σύγχρονης εκπαίδευσης στο σχολείο μας.

Έχει σταλεί ενημερωτικό μέιλ στους γονείς/κηδεμόνες με τις νέες διευθύνσεις των καθηγητών που συμμετέχουν στο webex.Το πρόγραμμα αυτό ίσως να τροποποιείται, γι αυτό καλό θα ήταν να ενημερώνεστε τακτικά απ’ την ιστοσελίδα.

Οι υπόλοιποι καθηγητές συνεχίζουν κανονικά τα μαθήματά τους μέσα από τις πλατφόρμες eclass και e-me.

Ακολουθούν οδηγίες για την εγκατάσταση ή χρήση του προγράμματος webex σε βίντεο αλλά και σε έντυπη μορφή.

Student_guide (1)

Apr 13 2020

ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ

ΠΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ,ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ
1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

Από τον Διευθυντή σας Νανόπουλο Γεώργιο

Αγαπητοί μου μαθητές , γονείς και κηδεμόνες,
αισθάνομαι την ανάγκη να επικοινωνήσω μαζί σας.
Αρχικά θέλω να ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου σε όλους σας να είστε υγιείς εσείς η οικογένεια σας και όλα τα προσφιλή σας πρόσωπα και να έχετε
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
Από τις 10 Μαρτίου το σχολείο μας είναι έρημο από μαθητές και καθηγητές.
Οι φωνές των παιδιών των μαθητών μας δεν ακούγονται πλέον. Τα κτίρια που φιλοξενούν τους μαθητές και τους καθηγητές δεν κάνουν το σχολείο.
Ευχή όλων μας είναι γρήγορα να επανέλθει η κανονικότητα στη σχολική ζωή αλλά και στην κοινωνία μας που βιώνει εφιαλτικές καταστάσεις
Το σχολείο μας λειτουργεί διοικητικά ,με παρόντες καθημερινά την Διεύθυνση του , δηλαδή εμένα και την Υποδιευθύντρια.
Γνωρίζω όπως και εσείς ότι θα ζήσουμε δυσάρεστες καταστάσεις ασθενών και στην Ελλάδα όπως συμβαίνει και στην Ευρώπη .
Αποτελεί άμεση προτεραιότητα η προφύλαξη από άγνωστους φορείς του ιού.
Μέσα σε αυτό το χαλασμό που βιώνουμε με την παραμονή στο σπίτι σας γνωρίζω ότι αποτελεί πρόθεση του Υπουργείου Παιδείας για εξ αποστάσεως εκπαίδευση των μαθητών μας
Για το σχολείο μας ισχύουν τα παρακάτω.
Συγκρότησα επιτροπή συντονισμού του σχολείου μας για εξ αποστάσεως εκπαίδευση αποτελούμενη από εμένα και τις καθηγήτριες κ. Τρεντίδου και την κ. Δημογέροντα. Οι ανωτέρω καθηγήτριες ανέλαβαν και την καταγραφή των διευθύνσεων των μαθητών στο σχολικό δίκτυο που έχει γίνει σε ποσοστό 60% των μαθητών γιατί αυτοί είχαν e mail και αυξάνεται καθημερινά .
Σας έχω αποστείλει όλα τα έγγραφα που ορίζουν τον τρόπο που θα εγγραφείτε στο σχολικό δίκτυο σαν μαθητές από την συντονιστική ομάδα του σχολείου μας και ότι νεότερο έρχεται θα ενημερώνεστε όσο αυτό είναι δυνατόν..
Κατανοώ ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και δεν μπορεί να αντικατασταθεί ο καθηγητής της τάξης με την εξ αποστάσεως διδασκαλία που δεν θα γίνεται παράδοση επόμενης διδακτέας ύλης αλλά απασχόληση και επανάληψη διδαχθείσας βοηθητικά που τελικά απευθύνεται στους μισούς μαθητές .
Στο σχολείο μας λειτουργούν και οι τρεις πλατφόρμες webex, eclass και eme.
Κατανοώ ότι είναι πολύ δύσκολο οι μαθητές να μάθουν και τις τρείς κάτι που είναι σχεδόν ακατόρθωτο και για καθηγητές.
Κάνετε ότι μπορείτε, συμμετέχετε όμως.
Δεν είναι υποχρεωτικό τίποτα, δεν βαθμολογείστε, δεν παίρνετε απουσίες, επικοινωνείτε μαθησιακά με τους καθηγητές σας ,όπως μπορείτε .
Η επαφή με τα μαθήματα και τους καθηγητές σας θα είναι προς όφελος σας και μην τρομοκρατείστε και έχετε ενοχές για την αδυναμία σας για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.
Οι γονείς πρέπει να γνωρίζουν ότι απαιτείται η συναίνεση τους για την εγγραφή των παιδιών τους στο Πανελλήνιο Σχολικό δίκτυο και τη χρήση του email τους από το σχολείο μας σύμφωνα με Υπουργική Απόφαση. Σε αντίθετη περίπτωση επικοινωνείτε με το Σχολείο.

Με τις θερμότερες ευχές μου

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
ΓΕΩΡΓΙΟΣ Δ. ΝΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

Apr 12 2020

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΓΙΑ Μ.ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ Μ.ΤΡΙΤΗ

ΘΑ ΑΠΟΣΤΑΛΛΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΤΑ ΜΕΙΛ ΤΩΝ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΓΙΑ Μ.ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ Μ.ΤΡΙΤΗ.

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΤΑΚΤΙΚΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ.

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΗ!

Apr 09 2020

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΠΕΜΠΤΗ 9/4/2020: ΩΡΑ 10-11 π.μ.

ΦΥΣΙΚΗ ΜΕ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ Α1,Α2,Α3 -ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΗΣΙΛΑΟΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/4/2010:ΩΡΑ 10-11π.μ.

ΦΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ Γ2, Γ3 ,Γ4-ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΗΣΙΛΑΟΣ

Η ασύγχρονη διαδικασία ανανεώνεται διαρκώς απ’τους υπόλοιπους καθηγητές του σχολείου μας! Παρακαλούνται οι μαθητές να επισκέπτονται τις ψηφιακές πλατφόρμες eclass.sch.gr καθώς και την e-me.edu.gr ,να μπαίνουν στα μαθήματα της τάξης τους να βρίσκουν υλικό και οδηγίες  απ’ τους καθηγητές τους.

Apr 02 2020

ΑΣΦΑΛΗΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

ΕΞΕ – 42347 – 2020 – Διαβίβαση ενημερωτικού υλικού σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο (1)

Ενημέρωση για εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Ενημέρωση για γονείς

Apr 01 2020

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ

Οι εγγραφές μαθητών και εκπαιδευτικών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο πήραν παράταση έως και την Δευτέρα 6 / 4 / 2020.

Όσοι μαθητές /τριες έχετε κάνει ήδη την  εγγραφή σας, μπορείτε να εισέρχεστε με τους κωδικούς που έχετε πάρει στις πλατφόρμες του eclass.sch.gr και e-me.edu.gr και να βρίσκετε τα μαθήματα που έχουν αναρτήσει οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.