Monthly Archive: May 2019

May 21 2019

Η Β’ τάξη στην Αίγινα

Σε ένα πανέμορφο νησιώτικο προορισμό. έγινε φέτος η τελική εκδρομή της Β΄τάξης. Στην Αίγινα, τη μητέρα του Αιακού και προγιαγιά του Αχιλλέα κατά τη μυθολογία, νησί με σπουδαία ιδρύματα κατά την περίοδο του Καποδίστρια και τόπο ευλογημένο από τη διαμονή ενός ανθρώπου ταπεινού και ανεξίκακου του Αγίου Νεκταρίου. Τα μάτια μας και το μυαλό μας χόρτασαν όμορφες ανοιξιάτικες εικόνες ενώ μας μύρισε και λίγο καλοκαίρι κοσμοπολίτικο. Η χώρα  με πλήθος επισκεπτών αλλά και μαθητών από διάφορα σχολεία που περιδιάβαιναν στα παραδοσιακά σοκάκια ή δοκίμαζαν όλες τις γεύσεις στα παραλιακά καταστήματα, οι γραφικές άμαξες που έκαναν δειλά την εμφάνισή τους στους δρόμους, τα αραγμένα σκάφη στο λιμάνι που λόγχιζαν με τα λευκά κατάρτια τους το γαλανό ουρανό, η μονή της Αγίας Τριάδος με τον τάφο του Αγίου και το κελάκι του που μας συγκίνησε, ο μεγαλοπρεπής ναός του Αγίου Νεκταρίου στους πρόποδες ενός ολάνθιστου λοφίσκου, τα χωράφια με τις κατάφορτες φιστικιές που πρόβαλλαν σε κάθε στροφή του δρόμου στα μεσόγεια, ο αναστυλωμένος δωρικός ναός της Αφαίας (Αθηνάς) σε ένα πανέμορφο πευκόφυτο ύψωμα, ο ειδυλλιακός οικισμός της Αγίας Μαρίνας με τις νοστιμιές του αλλά και τη γραφική βραχώδη παραλία του μέχρι και τα γλαροπούλια που συνόδευαν το πλοίο μας στο ταξίδι της επιστροφής μας και ακροζυγιάζονταν στον άνεμο με τις ανοιχτές φτερούγες τους άφησαν αξέχαστες εντυπώσεις μέσα μας. Κι όλα  βέβαια συνοδεύτηκαν από σχετικές πληροφορίες και από τα ψυχαγωγικά μας ακούσματα και παιχνίδια μέσα στο λεωφορείο αλλά και το πλοίο. Λίγο απ’όλα είχε λοιπόν αυτή η εκπαιδευτική εκδρομή μας και ευχαριστούμε για τη διοργάνωσή της τον κο Διευθυντή, την κα Μπάκουλη, την κα Ρέλλου, την κα Παπαντωνίου, την κα Γκόλφου και την κα Δρίτσα που μας συνόδεψαν με υπομονή και κέφι. Καλή επιτυχία στις εξετάσεις και ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

May 20 2019

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Α’ τάξης στην Αρχαία Επίδαυρο και στο Ναύπλιο

Την Πέμπτη 16 Μαΐου 2019 οι μαθητές της Α’ τάξης του 1ου Γυμνασίου Κορίνθου πραγματοποίησαν ημερήσια ψυχαγωγική επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Επιδαύρου και στο ιστορικό Ναύπλιο.
Στην εκδρομή συμμετείχαν οι μαθητές και των τεσσάρων τμημάτων.
Ο σκοπός της επίσκεψης ήταν διδακτικός και ψυχαγωγικός. Συγκεκριμένα επιδιώχθηκε οι μαθητές να εμπεδώσουν και να επεκτείνουν την γνώση που είχαν διδαχθεί μέσω της παρατήρησης και της περιήγησης υπό την καθοδήγηση των υπευθύνων καθηγητών τους στον αρχαιολογικό χώρο.
Αρχικά επισκεφτήκαμε το Αρχαίο Ασκληπιείο για να αποκτήσουν οι μαθητές αντίληψη του χώρου και μέσω της ξενάγησης και του πληροφοριακού φυλλαδίου, που τους μοιράστηκε, να κατανοήσουν τη διάταξη του χώρου, τους λόγους επιλογής, το μέγεθος των κτισμάτων και να το αναπλάσουν με τη φαντασία τους. Ακόμα θέλαμε να μάθουν πώς λειτουργούσε, αλλά και να συνειδητοποιήσουν τη σπουδαιότητα και της θέσης και του ρόλου που ασκούσε στα αρχαία χρόνια , ως το σημαντικότερο κέντρο εφαρμοσμένης ιατρικής και θεραπείας ποικίλων ψυχοσωματικών ασθενειών.
Η επίσκεψη στο Μουσείο βοήθησε τους μαθητές να ολοκληρώσουν την νοητική αναπαράσταση της αρχιτεκτονικής των κτισμάτων συνδέοντας τα με τα εναπομείναντα εκθέματα και σχέδια.
Με την επίσκεψη στο αρχαίο θέατρο, το μεγαλύτερο και καλύτερα διατηρημένο του αρχαίου κόσμου, και την παρουσίαση των μερών του και της διάταξης επιχειρήθηκε η ενίσχυση της ιστορικής γνώσης μέσω της εμπειρίας.
Ήταν ένα ταξίδι στο χώρο και το χρόνο, στο μύθο και την ιστορία, στο όνειρο και την πραγματικότητα μέσα στο γαλήνιο φυσικό περιβάλλον με την ενεργοποίηση του νου και των αισθήσεων….
Η εκδρομή συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη στο πάντα υπέροχο, πολύβουο και αρχοντικό Ναύπλιο. Μαθητές και καθηγητές περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της παλαιάς πόλης και χαλάρωσαν στα γραφικά σοκάκια της με θέα το Παλαμήδι και το Μπούρτζι.
Η εκδρομή οργανώθηκε στα πλαίσια των μαθημάτων της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Ιστορίας για να αποχαιρετήσουμε ευχάριστα μια ακόμα δημιουργική και πλούσια σχολική χρονιά.
Αρχηγός της εκδρομής ορίστηκε η καθηγήτρια Γκότση Ειρήνη (φιλόλογος) και συνοδοί οι καθηγήτριες: Διαμαντοπούλου Ιωάννα (φιλόλογος), Βλάχου Μαρία (θεολόγος) και Τριανταφύλλου Αντιγόνη (αγγλικής φιλολογίας).
Την επιμέλεια των ενημερωτικών φυλλαδίων και της ξενάγησης είχε η κα. Γκότση.

May 08 2019

Έκθεση μαθητών:”Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο”

Στα πλαίσια του μαθήματος της ιστορίας της Β’ Γυμνασίου ,οι μαθητές αναζήτησαν πληροφορίες γύρω απ’την καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο και εργάστηκαν ομαδικά για να παρουσιάσουν τις πληροφορίες και τα έργα τους.

Τα παιχνίδια,η ενδυμασία,η μουσική,ο γάμος,η εκπαίδευση ήταν κάποιοι απ’ τους τομείς που προσέγγισαν.

Η έκθεση των έργων τους φιλοξενήθηκε στην αίθουσα προβολών του σχολείου μας.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός:

Δημογέροντα Παναγιώτα,ΠΕ06