ΔΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ (ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ-ΠΥΛΟΣ) 2-3/4/2024

Απρ 20246
IMG 3e5debc19b56a3af11808750ce361e42 V

Στις 2-3 Απριλίου 2024 μια ομάδα 37μαθητών της Β’ Γυμνασίου είχε την ευκαιρία να συμμετάσχει στη διήμερη εκδρομή του σχολείου μας με προορισμό την Αρχαία Ολυμπία -Καλαμάτα και Πύλο.

Η εξόρμησή μας ξεκίνησε την πρώτη μέρα με μια στάση στον αρχαιολογικό χώρο της Ολυμπίας, όπου άνθισε το πιο δοξασμένο ιερό της αρχαίας Ελλάδας, αφιερωμένο στον πατέρα των θεών, τον Δία. Συμπληρώνοντας τα φύλλα εργασίας που τους είχαν δοθεί, οι μαθητές περιηγήθηκαν και ξεναγήθηκαν στην Άλτι, το ιερό άλσος, που καταλαμβάνει το κεντρικό τμήμα και μέσα σε αυτή αναπτύσσεται ο πυρήνας του Ιερού, με τους ναούς, τους θησαυρούς και τα σημαντικότερα κτήρια του χώρου, για να καταλήξουν στο στάδιο, όπου τελούνταν οι Ολυμπιακοί αγώνες. Στον χώρο του Μουσείου τα παιδιά θαύμασαν κι έμαθαν την ιστορία έργων ανεκτίμητης αξίας, που κάποτε κοσμούσαν το ιερό, όπως η Νίκη του Παιωνίου, ο Ερμής του Πραξιτέλους, ο Απόλλωνας από το Δυτικό Αέτωμα του Ναού του Δία και πολλά άλλα.

Νωρίς το απόγευμα φτάσαμε στην Καλαμάτα, την πρωτεύουσα του Νομού Μεσσηνίας. Μετά την τακτοποίηση στα δωμάτια επισκεφτήκαμε το Studio του Μεγάρου Χορού Καλαμάτας, για να παρακολουθήσουμε την τελευταία παράσταση του 5ου Φεστιβάλ Αφήγησης Παραμυθιού Καλαμάτας με τίτλο «Στης Ελιάς το Δάκρυ». Ακολούθησε βόλτα για φαγητό στο κέντρο της πόλης.

Το πρωί της Τρίτης 3 Απριλίου μετά το πρωινό πήραμε τον δρόμο για την παλιά πόλη της Καλαμάτας. Προσκυνήσαμε στον ιστορικό ναό της Υπαπαντής του Κυρίου και εν συνεχεία επισκεφτήκαμε το Πολεμικό Μουσείο της πόλης. Η ξενάγηση στο μουσείο αρχίζει με εκθέματα στολών, πολεμικού και φωτογραφικού υλικού από τον Αγώνα του 1821. Ακολουθεί ο Μακεδονικός Αγώνας, με ανάλογα εκθέματα και με ιδιαίτερη αναφορά στους Μεσσήνιους Μακεδονομάχους. Στη συνέχεια, παρουσιάζονται εκθέματα για τους Βαλκανικούς Πολέμους (ανάμεσά τους και λάφυρα των εχθρών). Ένα μεγάλο τμήμα της έκθεσης είναι αφιερωμένο στη Μικρασιατική Καταστροφή. Ακολουθούν αφιερώματα στον Α’ και Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, στις μάχες των Οχυρών και της Κρήτης, στη Μέση Ανατολή και στην Εθνική Αντίσταση. Στον προαύλιο χώρο του μουσείου, τέλος, έχουν εγκατασταθεί ένα άρμα M48-A5, ένα τεθωρακισμένο όχημα Μ8, πυροβόλα όπλα κι ένα αεροσκάφος F-5. Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν από τα εκθέματα του Μουσείου και πήραν απαντήσεις σε πολλές τους απορίες από τον ξεναγό.

Το μεσημέρι της ίδιας μέρας φτάσαμε στην Πύλο, το μεγαλύτερο φυσικό λιμάνι της Πελοποννήσου και ταυτόχρονα έναν από τους πιο ενδιαφέροντες τουριστικούς προορισμούς της Μεσσηνίας, χάρη στην ένδοξη ιστορία και τις πλούσιες φυσικές ομορφιές της περιοχής. Η γνωστή ναυμαχία του Ναβαρίνου μεταξύ του συμμαχικού και τουρκοαιγυπτιακού στόλου που διεξήχθη στις 20 Οκτωβρίου 1827, αποτέλεσε μία ιστορική νίκη που συνέβαλε αποφασιστικά στην απελευθέρωση της Ελλάδας από τον τουρκικό ζυγό. Τα παιδιά έμαθαν και συμπλήρωσαν σταυρόλεξα με τα σημαντικότερα αξιοθέατα της περιοχής, όπως το Νιόκαστρο, η λιμνοθάλασσα της Γιάλοβας, το σπίτι του Κωστή Τσικλητήρα, η πλατεία των τριών Ναυάρχων με τα αιωνόβια πλατάνια και πολλά άλλα.

Νωρίς το απόγευμα πήραμε τον δρόμο της επιστροφής με μια ενδιάμεση στάση για ξεκούραση έξω από την Τρίπολη.

IMG bea069a79770a6f3d98187ef8fcf54a4 V IMG 3e5debc19b56a3af11808750ce361e42 V IMG 416fe2ffb146dfed8adf9aa8acf4b2ec V IMG 27c5a0c57009ec6dc13deb17af764dab V

Οι στόχοι της διδακτικής μας επίσκεψης ήταν:

• Να περιπλανηθούν και να ανακαλύψουν έναν πολύ σημαντικό για τη ιστορία μας τόπο, την αρχαία Ολυμπία.

• Να προσεγγίσουν το μουσείο ως έναν χώρο άτυπης μάθησης.

• Να νιώσουν τα ιδανικά και να εμπνευστούν από τα ίδια στοιχεία που συγκινούσαν τους αθλητές και προσκυνητές στην αρχαιότητα.

• Να γοητευτούν από την παραστατική αφήγηση ενός παραμυθιού.

• Να κατανοήσουν πτυχές της νεότερης ιστορίας του τόπου μας μέσα από εκθέματα σημαντικών πολέμων.

• Να γνωρίσουν τουριστικούς τόπους της πατρίδας μας.

• Να διασκεδάσουν, να παίξουν και να απολαύσουν τη μεταξύ τους συναναστροφή.

Αν κρίνουμε από τον ενθουσιασμό και την θετική ανταπόκριση των μαθητών μας σε όλη την διάρκεια της εκδρομής , οι στόχοι μας επιτεύχθηκαν σε σημαντικό βαθμό.

Οι καθηγητές

Γεώργιος Παπαφίλης (Διευθυντής)

Μπάκουλη Μαργαρίτα (Αρχηγός)

Θεοδωράτου Ευγενία