ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Μαρ 202415
εικόνα Viber 2024 03 15 14 53 54 222

στεφάνιεικόνα Viber 2024 03 15 14 53 20 539 εικόνα Viber 2024 03 15 14 53 54 222 εικόνα Viber 2024 03 15 14 55 28 694

Στις 15 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης του 1ου Γυμνασίου Κορίνθου με τους συνοδούς καθηγητές τους και τον Διευθυντή  του σχολείου, τον κ. Παπαφίλη,  επισκέφτηκαν το  Στεφάνι Κορινθίας, την Ευστέφανο  Μυκήνη του Ομήρου.

Στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος που παρουσιάζουν από κοινού και υπό την αιγίδα της UNESCO- Learning Cities η Ομάδα Αστρονομίας της Δημοτικής Βιβλιοθήκης Κορίνθου και ο Μορφωτικός και Εκπολιτιστικός Σύλλογος Στεφανίου Κορινθίας με στόχο την επαφή με την ιστορία του τόπου, τον πολιτισμό και την επιστήμη της Αστρονομίας, οι μαθητές/τριες  παρακολούθησαν στην  αίθουσα του Συλλόγου τις παρουσιάσεις για το ιστορικό της ίδρυσης και της λειτουργίας του Αστεροσκοπείου Στεφανίου και για αστρονομικά φαινόμενα, όπως οι ηλιακές καταιγίδες. Στη συνέχεια ακολούθησε  ηλιοπαρατήρηση με τα ειδικά τηλεσκόπια καθώς και επίσκεψη στις εγκαταστάσεις του Αστεροσκοπείου Στεφανίου.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν επίσης στις ιστορικό-λαογραφικές εκθέσεις του Κέντρου Πολιτισμού Στεφανίου με θέματα :

• «Τα Στενά της Λευτεριάς», αφιερωμένη στο σπουδαιότερο γεγονός της νεότερης ιστορίας του τόπου μας, την καταστροφή της στρατιάς του Δράμαλη στα Στενά του Δερβενακίου, του Αγίου Σώστη και στην περιοχή Στεφάνι-Κλεισούρα Αγιονορίου (26-28 Ιουλίου 1822).
  • «Καλλιέργεια του Καπνού», που αναφέρεται στην ιστορία και τα στάδια καλλιέργειας του βιομηχανικού φυτού που συνέβαλε σημαντικά στην οικονομία του τόπου τον 20ο αιώνα.
  • «Δρόμοι της Ξενιτιάς», αφιερωμένη έκθεση στη μετανάστευση προς την Αμερική στα τέλη του 19ου αιώνα και στις αρχές του 20ου αιώνα ντόπιων κατοίκων της περιοχής που ακολούθησαν το γενικό μεταναστευτικό ρεύμα των Ελλήνων.

Την παρουσίαση και ξενάγηση στις εκθέσεις και στο αστεροσκοπείο ανέλαβαν οι Νίκος Δασκαλόπουλος (Ομάδα Αστρονομίας Κορίνθου), Peter van der Wal (Ομάδα Αστρονομίας Κορίνθου & μέλος του Μ.Ε.Σ.Σ.Κ.), Αντώνης Παπαντωνίου (πρόεδρος Μ.Ε.Σ.Σ.Κ.) και Μπαλάσκας Αναστάσιος, τους οποίους ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίασή τους-ξενάγηση  και τη φιλοξενία τους.

Η επίσκεψή μας ολοκληρώθηκε με φαγητό  στην  “Τενέα Γη “στο Χιλιομόδι, τους ιδιοκτήτες της οποίας ευχαριστούμε  πολύ για την άψογη εξυπηρέτηση και φιλοξενία τους.

από κάτω από: Unesco, ΑΡΧΙΚΗ, Εκδρομές, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΣΤΕΦΑΝΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ