Εκπαιδευτική εκδρομή στην Τρίπολη

Φεβ 202429
20240229 104733

20240229 110229 20240229 104951

Την Πέμπτη, 29 – 2 – 2024 τμήματα της Γ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν την πόλη της Τρίπολης, συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της  Δημόσιας Βιβλιοθήκης της  Τρίπολης με τίτλο «Από την προεπαναστατική Τριπολιτσά  στην Άλωση, στον Φιλελληνισμό και στη Βαυαροκρατία». Στόχος του προγράμματος  ήταν οι μαθητές να προσεγγίσουν το παρελθόν της πόλης βιωματικά.  Μέσω της περιήγησης είχαν τη δυνατότητα να  γνωρίσουν χαρακτηριστικά μνημεία της σύγχρονης Τριπολιτσάς που συνδέονται με την ιστορία της, εντοπίζοντας πρωτογενείς και δευτερογενείς πηγές.

Η υπεύθυνη του προγράμματος, κα Κόκλα,  ξεκίνησε την  περιήγηση μας  την από την εκκλησία της Μεταμόρφωσης. Αρχικά μας έδωσε σημαντικές πληροφορίες σχετικά με τις  επτά πύλες της προεπαναστατικής Τριπολιτσάς, οι οποίες αναφέρονται στο έργο του περιηγητή, Pouqueville,  και τους λόγους, για τους οποίους τοποθετήθηκε ο ανδριάντας του Μανώλη Δούνια, ενός από αυτούς που πρωτοστάτησαν στην Άλωση της Τριπολιτσάς,  μπροστά από την εκκλησία της Μεταμόρφωσης. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το μνημείο αρχιερέων και προκρίτων στην πλατεία Άρεως,  όπου δεσπόζουν προτομές πρωτεργατών της επανάστασης, καθώς συνδέονται άμεσα με την επανάσταση και την άλωση. Εντύπωση έκανε στους μαθητές το τραγικό τέλος πολλών αγωνιστών, όπως του Νικήτα Σταματελόπουλου ή Νικηταρά, του Παναγιώτη Κεφάλα, του Μητροπέτροβα, του Δημήτριου Πλαπούτα και του Παλαιών Πατρών Γερμανού, αλλά και η αγνωμοσύνη της χώρας μας απέναντί τους. Ιδιαίτερη μνεία έγινε επίσης στη  σημασία του Φιλελληνισμού για την εξέλιξη της επανάστασης μέσα από τις προτομές των Έντουαρντ  Έβερετ και Σάμιουελ Χάου.

Εξέχουσα θέση στην πλατεία έχει ο ανδριάντας του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη,  ο οποίος φιλοτεχνήθηκε από τον γλύπτη, Φάνη Σακελλαρίου, και αρχικά περιείχε τα οστά του μεγάλου μας αγωνιστή. Στην πλατεία επίσης έχουν τοποθετηθεί αγάλματα των δικαστών Τερτσέτη και Πολυζωίδη. Οι μαθητές μας έθεσαν το ερώτημα  γιατί τοποθετήθηκαν οι ανδριάντες τους μπροστά από το Δικαστικό Μέγαρο και ποια είναι η σχέση τους   με τον Κολοκοτρώνη. Με τα ερωτήματα αυτά μπορέσαμε να ξεδιπλώσουμε μερικές από τις πιο μελανές στιγμές της σύγχρονης ιστορίας, που αφορούσαν τον εμφύλιο πόλεμο και τη δίκη του Κολοκοτρώνη.

Συνεχίζοντας την περιήγησή μας στην Τρίπολη, είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε στην πλατεία Πετρινού, την αγορά και το ρολόι της πόλης, καθώς και τις εκκλησίες Αγίου Δημητρίου και Ταξιαρχών. Η ξενάγησή μας κατέληξε στον Πολεμικό Μουσείο της πόλης, όπου διανεμήθηκε πληροφοριακό υλικό στους μαθητές και φύλλο εργασίας.

από κάτω από: ΑΡΧΙΚΗ, Δράσεις, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική εκδρομή στην Τρίπολη